Ohio Designer Craftsmen Outstanding Achievement Award

1976
Dominick Labino*, Blown Glass Artist
Kenneth Bates*, Enamels Artist

1977
Mary Ann Scherr*, Jewelry
Edris Eckhardt*, Glass Sculpture

1978
Mildred Fischer*, Fiber/Handmade Paper
Luke & Rolland* Lietzke, Ceramics Artist

1979
Helen Winnemore Horvath*, Gallery Owner
Helen Worrall*, Enamels Artist
Beaux Arts and the Columbus Museum of Art

1980
Mary Merwin*, Gallery Director
H. Daniel Butts, Director, Mansfield Art Center

1981
Spencer Davis, Publisher, Ceramics Monthly
Charles Lakofsky*, Ceramics Artist

1982
John Paul Miller*, Metals Artist
Toledo Museum of Art

1983
Edith Franklin•, Ceramics Artist
Patricia Grean, Patron
Textile Arts Club of the Cleveland Museum of Art

1984
Mel Someroski*, Enamels and Fiber
Viktor Schreckengost*, Ceramics Artist

1985
Margaret & George Fetzer*, Ceramics Artists

1986
Nancy Crow, Quilts
Phyllis Blair Clark*, Organizer, Functional Ceramics Workshop

1987
Erie Sauder*, Wood Furniture, Sauder Village

1988
Vada Beetler*, Metals Artist
Dayton Art Institute

1989
Bing Davis, Ceramics Artist
Frederick Miller*, Metals

1990
Sylvia Ullman, Gallery Owner

1991
Darvin Luginbuhl*, Art Educator

1992
Don & Lisa Drumm, Metals Artists

1993
Gene Friley      Ceramics
JoAnn H. Stevens, Crafts Administrator
Harold M. Stevens, Crafts Administrator

1994
The Ferro Corporation

1995
Susan Ewing, Metals
Wayne Lawson, Arts Administrator

1996
William P. Blair III, Arts Advocate

1997
Jack Earl, Ceramics Artist

1998
Dorothy Gill Barnes, Basketry

1999
Ora Anderson*, Woodcarver
Foothills School for American Craft

2000
Roberta Looney, Arts Administrator

2001
Toledo Botanical Gardens

2002
Cleveland Institute of Art
Tom McGlauchlin*, Glass Artist

2003
Ruth Butler, Editor, Ceramics Monthly

2004
Ruth Lantz, Fiber Artist

2005
Sara Johnson, Arts Administrator

2006
David and Roberta Williamson, Metals Artists

2007
Ron Beahn, Arts Administrator

2008
Columbus Cultural Arts Center

2009
Tom Muir, Metals Artist/Professor

2010
Patrick North/Richard Doust, Collectors

2011
Julie Henahan/Ken Emerick, Arts Administrators

2012
Bettye Stull, Arts Administrator

2013
Brent Kee Young, Glass Artist/Professor

2014
Ross Museum, Museum

2015
Gregg Luginbuhl*, Artist/Professor

2016
Betty Talbott, Arts Administrator

2017
CraftSummer/Ron Stevens, Arts Education

2018
Brad Schwieger, Artist/Professor

2019
Sharon Kesterson Bollen, Artist/Professor
Mark Nafziger, Artist

*deceased