Cincinnati Winterfair Artist Directory 2009

2009 Cincinnati Winterfair Directory by Media
2-D mixed media

Paula Benfer, booth 406
Linda Chamberlain & Larry Montgold, booth 608
Debra Gleason, booth 524
Julie Goodin, booth 337
Lee Hill, booth 237
Joyce Kaufman, booth 405
Yu-Chian Liu, booth 534
Elan Smadar Livne, booth 215
Xiao Xia Zhang, booth 631

3-D mixed media

Amy Citko, booth 632
Berea College Crafts, booth 711
Douglas Durkee, booth 604
Kerin Houseburg, booth 409
Betty Lingane, booth 328
Adrienne Malis, booth 613
Bill Maupin, booth 515
Robbie Moriarty, booth 625
JoAnn Rawley & Beth Keenan, booth 637
Jayney Short, booth 307
Cherie Swim, booth 435
Dennis & June Tressler, booth 329
Mark Yamamoto, booth 334

clay decorative

John Beasley, booth 102
James Johnson, booth 615
James Klinger, booth 131
Paul Uhl, booth 726
Fred Wiesener, booth 430

clay functional

Cathra-Anne Barker, booth 503
Kristy Jo Beber, booth 404
Ansel Beck, booth 607
Susan Huff-Pleiman, booth 216
Lawrence Kearns, booth 235
Kate Lally, booth 512
Yvonne Mansfield, booth 315
Robin Morris, booth 112
Jason & Carol Parsley, booth 537
Rod Queen, booth 712
Kimberly Rorick, booth 423
Douglas Schmidt, booth 707
Amelia Stamps, booth 330
Jim Ulmer, booth 716
Jason Wolff, booth 308

drawing and pastels

Wendy Gould, booth 429

digital

Chuck Wimmer, booth 504-506

fiber

Phillipe ClaudeLaine, booth 705
Carol Clay, booth 332
Sarah Miller, booth 728
Lucy Moore, booth 136-138
Cyndy Naylor, booth 130
Rhanna Nyman, booth 324
Mark Rosenburg, booth 710
Carole Stolte-Brouill, booth 507

furniture

R. Thomas Tedrowe, booth 502
James Williams, booth 417

glass

Erinn Bessler, booth 614
Sharon Bower, booth 529
Steve Brewster, booth 605
Amanda Buchanan, booth 129
John Crahen, booth 317
Sally Emslie, booth 234
Pat & Cathy Finney, booth 211
Jack Pine, booth 806-807
Susan Schmidt, booth 122
Daniel Schreiber, booth 532
Carolyn & Leonard Wilson, booth 623
Michael Zelenka, booth 212
Larry Zengel, booth 205

fine jewelry

Gaurav Agarwa, boothl 722
Alejandro Amezcua & Sheila D., booth 236
Galo Arias, booth 133
Don Bodenberg, booth 517
Deborah Close, booth 232
Rachel & Ken Conner, booth 202
Joseph Cyberski & Amy Sorenson, booth 303
Jessica Daman, booth 433
Carol Freytag, booth 611
Terry Groseclose, booth 222
Hanan Ingel & Ella Porat, booth 636
Sharon Johnston, booth 316
Antoni Kozlowski, booth 527
Donovan Leidelmeyer, booth 530
G.M. LeSeure, booth 514
Ronald Linton, booth 622
Harry & BJ Mackie, booth 522
Todd & Joanie Muhlfelder, booth 627
Jay Nielsen, booth 508
Diana Prianto, booth 323
Sonja Sheriff, booth 416
Manuel Siaden, booth 633
Beverly Slye, booth 124
Sharon & Bob Spry, booth 702
Brian Swiersz, booth 617
Ruchi Tandon, booth 331
Jeff Zoellner, booth 104

jewelry, other

Gabrielle Angelique & Eric Kahmann, booth 118
Kimberly Arden, booth 602
Bond Blackman, booth 810
E. Jean Boger, booth 306
Ann Marie Crosmun, booth 428
John Darlin, booth 117
Robin Durnbaugh, booth 425
Wendy Ferris, booth 808
Cassandra Graham, booth 103
Kris Halter, booth 213
Teresa Holcomb, booth 227
Denise Houck, booth 209
Lisa Kull, booth 335
Andrea & Rolf Ludden, booth 606
Jana Margeson, booth 100
Laurie Mellenbruch, booth 536
Anne Monheit, booth 517
Mary Kay Moore, booth 134
Robbie Moriarty, booth 625
Deidre Nabors, booth 231
Rex Nockengust & Gene Allen, booth 410
Martha Ponn, booth 436
Martha Regula, booth 612
Tracey Hanlin Rohr, booth 714
Debbie Smith, booth 731
D.K. Solomon, booth 327
Jose Soto, booth 214
Barbara Swift, booth 313
Mona & Alex Szabados, booth 736
May & Paul Tagher, booth 719
Marguerite & Bob Vonesh, booth 206
Angela Welti, booth 407

leather

Mark Mowen, booth 113-115
Karen Taber 511-513

metal

David & Tammy Anders, booth 412-414
Vince & Jan Bowden, booth 703
Alice Calhoun, booth 336
Scot Kellersberger, booth 717
Dan McCann, booth 325
Mark Needham, booth 713
Don Pof, boothf 616
Todd Richter, booth 132

oil and acrylics

Dawna Boehmer, booth 109
Hong Mao, booth 704
Michael Maydak, booth 715

other

James Cottrill, booth 505
Hong Yi Gao & Michelle Chang, booth 526-528
Emily Gartner & Ray Vigurs, booth 732
Sarah Geis, booth 525
Preston Scott & Deborah Martin, booth 137
Robert Wieand, booth 326

photography

Justin Burwinkel, booth 509
Fred Draper, booth 310
Barry Hollritt, booth 516
Peter Katke, booth 427
David & Joanne Kelch, booth 108-110
Greg Ledermann, booth 634
Shawn Malone, booth 208-210
Ron Mellott, booth 624
Jeff Ondash & Harold Cardill, booth 533
Ron Opfer, booth 224
Jim Rasmussen, booth 737
Dan Tye, booth 302

printmaking

Paula Benfer, booth 406
Christine Noah-Cooper, booth 333

sculpture

Steve Brewster, booth 605
Dan & Aaron Carmichael, booth 230
Sean Corner, booth 434
Kent Epler, booth 531
Martin & Margaret Gaiti, booth 105
Kevin Heekin, booth 207
Jeff & Stephanie Hutson, booth 217
Toni Macri-Reiner, booth 510
Steven Meadows, booth 135
Penelope Ha Valmassoi, booth 411
Thomas Yano, booth 426

watercolor

Karl Feng, booth 314
Lu Fuller, booth 729

wearable art

Andrea Anderson, booth 233
Ruby Ballard-Harris, booth 312
Elli & Ossi Chacham, booth 228
Sierra Cole, booth 107
Ruth Davis, booth 413
Theresa Gallup, booth 123
Krista Gorrell, booth 128
Deborah & James Greene, booth 735
Suzanne Halvorson, booth 204
Michael Kensinger, booth 223
Sarah Martin, booth 431
Jan Mayer & Ben Gallaway, booth 603
B.J. McHugh, booth 403
Marjorie Meese, booth 610
Dawn Reeves, booth 523
J.J. Reichert, booth 305
Jeanne Scannell, booth 626
Beryl Schmid, booth 402
Becka Strachan, booth 422
Annie Turbin, booth 809
Cookie Wayte, booth 724

wood

Frank Bauer, booth 203
Stan Cook, booth 408
Gary Cooper, booth 730
Judy Ditmer, booth 304
Phil Holcomb, booth 225
Heather King, booth 111
Jerry & Ann Krider, booth 311
Robert Liptak, booth 432
Michael & Catherine McNamee, booth 635
Gregg Palm, booth 734
Simon & Joy Tarasiewicz, booth 127
Jeff Vollmer, booth 322
Jerry Warner, booth 609
Greg & Tish Westman, booth 706-708
Jeff Whitaker & Sharon Landis, booth 229
Robert Wierzbinski, booth 437
Laurie & Gerald Wilhite, booth 629
Don Wilkinson, booth 630